Hangi Aracı Kurum ile Çalışmalıyım ?

ParaKazan Org

Türkiye Finans Sektörü Para Sermayesi Piyasaları
Hoşgeldiniz !
Hangi Aracı Kurum ile Çalışmalıyım ? Logo

Risk-Getiri İlişkisi

Risk en basit anlamı ile yatırılan paranın kaybedilme tehlikesidir. Risk ileride olacak olayların belirsizliğinden kaynaklanmaktadır. Anaparanın geri dönmeme riskinden başka, faiz riski, döviz riski gibi yatırım aracının fiyatını ve dolayısıyla getirisini etkileyen riskler de bulunmaktadır.

 Genel bir piyasa kuralı olarak bir yatırımın riski ne kadar yüksekse, o yatırım için vadedilen getiri de o kadar yüksek olacaktır. Yüksek riskli bir yatırımda eğer işler iyi gider de vaat edilen getiri elde edilebilirse ne âlâ. Ancak unutulmaması gereken, yüksek riskli bir yatırımda, beklenen yüksek getiriyi elde edememe, hatta paranızı kaybetme tehlikesi de çok büyüktür.

 Yatırılan paranın kaybedilme tehlikesinin düşük olduğu yatırımlardan beklenecek getiri ise nispeten düşük olmaktadır. Buna göre, yatırım yaparken ne kadar riske katlanabileceğinizi çok iyi tartmanız gerekir.

Risk Faktöründen Kaçınmak Mümkün mü ?

Bütün finansal araçları etkileyen genel faktörlerden kaynaklanan riskten kaçınmak mümkün olmasa da, finansal aracın kendine has özelliklerinden kaynaklanan risklerden farklı araçlardan oluşan bir portföy oluşturmak yoluyla kaçınmak mümkün.

   Günümüzde çeşitli matematiksel ve istatistiki teknikler kullanılarak yapılan ve ayrı bir uzmanlık alanı haline gelmiş olan portföy yönetimi, riskin dağıtılması yani çeşitlendirilmesi ilkesinden hareketle, en yüksek getiriyi en düşük risk ile elde etmeyi amaçlamaktadır.

Portföy yönetimi ve yatırım danışmanlığı faaliyetleri Sermaye Piyasası düzenlemeleri kapsamında tanımlanmış olup, yetkili aracı kurumlardan bu tür hizmetler ücreti karşılığında talep edilebilmektedir.

  Yatırımcı, çeşitli yatırım araçları arasında parasını dağıtarak bir yatırımdan para kaybederse diğerinden para kazanacağını umarak toplam riske karşı kendisini koruyabilir. Buna çeşitlendirme denir. Buradaki temel fikir "bütün yumurtaları aynı sepete koymamak" şeklinde özetlenebilir. Bu yöntemle yatırım araçlarının kendine has riskleri dağıtılarak bir koruma sağlanmış olur, ancak piyasanın genelini etkileyen risklerden bu yöntemle kurtulmak mümkün değildir.

 Çeşitlendirme, yatırımınızın piyasadaki düşüşlerden etkilenmeyeceği anlamına gelmemekle beraber, yine de dalgalanmalar karşısında riski dengelemenize yardımcı olacaktır.

Peki, Yatırım Yapacağım Aracı Nasıl Seçeceğim ?

Yatırımımızı sabit getirili araçlara mı, değişken getirili araçlara mı veya her ikisine birden mi yapacağız? Öncelikle buna karar vermemiz gerekir.

 Sabit faizli olarak çıkarılan özel sektör şirketlerinin tahvilleri, hazine bonosu ve devlet tahvili gibi araçlar sabit getirili olup, hem faiz miktarı hem de anapara ve faiz ödeme dönemleri önceden bellidir.

 Hissenin getirisi ise önceden belli değildir. Temettü olarak elde edeceğimiz getiri şirketin kâr edip etmemesine, sermaye kazancı olarak elde edeceğimiz getiri ise hisseyi sattığımız andaki piyasa fiyatına bağlıdır.

 Şimdi, yatırım aracı için karar verilecek aşamaya geldiniz?

 • Paranızın belirli aralıklarla yüksek düzeyde sabit veya değişken miktarda olmak üzere düzenli bir gelir getirmesini ve bütçenize katkıda bulunmasını istiyorsanız, tahvil alma yolunu seçebilirsiniz. Örneğin; özel sektör tahvil faizleri genellikle banka mevduat faizinden daha yüksek olmaktadır.
 • Paranız devlet güvencesinde olsun isterseniz devlet tahvili veya hazine bonosu alabilirsiniz.
 • Biraz daha riski göze alarak yatırım yapabilirim diyorsanız, hisse yatırımını tercih edebilirsiniz.
 • Bu araçları tek tek belirleyip yatırım yapmak yerine, bu araçlara değişik oranlarda yatırım yapan yatırım fonlarının katılma belgelerine de yatırım yapabilirsiniz.

 Eğer yatırımınızı kendiniz yönetmek yerine uzman bir kuruluşa yönettirmek istiyorsanız bu konuda yetkili portföy yöneticilerine başvurabilirsiniz veya portföy işletmeciliği yapan, yatırım fonları ile yatırım ortaklıkları aracılığı ile de yatırım yapabilirsiniz.

 

Bazı Arkadaşlarım Hangi Hissenin Yükseleceğini Önceden Haber Aldıklarını Söylüyorlar...

Lütfen boş söz ve vaatlere kulak asmayın!

 Hemen ve çok yüksek kâr edeceğiniz vaadi ile çok acele yatırım yapmanızı söyleyen beklenmedik telefon, mektup, elektronik posta veya tanımadığınız bir kişinin ziyaretinde çok dikkatli olun.

 Kısa zamanda yatırımınıza yüksek getiri verileceği veya paranızın iki katına çıkarılacağı gibi sözlere şüphe ile bakın. "Yarın çok geç olacak" veya "altın fırsatın avantajından faydalanmak isteyenlerin uzun bir bekleme listesi oluşturduğu, bunun için çabuk davranmak gerektiği" gibi sözlerle baskı yaparak para talep edenleri geri çevirin.

 Yatırım öncesinde, ilgilendiğiniz yatırım aracı ve şirketle ilgili izahname, halka arz belgesi, mali tablolar veya benzer belgeleri sorun. Sonra belgelerde küçük yazılar ile yazılmış şeyleri dikkatlice okuyun ve herhangi bir şey imzalamadan önce şartları doğru olarak anladığınızdan emin olun.

 Herhangi bir tereddüdünüz olursa, bir taahhüde girmeden önce avukatınızın veya yatırım danışmanınızın görüşünü alın. Yaptığınız yatırımların, yani alınan hisselerin Sermaye Piyasası Kurulu''na (SPK/Kurul) kayıtlı olmasına dikkat edin. Bölgenizdeki gazetelerde ilan vererek veya Kurul''a kayıt yaptırmadan hisse satan şirketlere kesinlikle ortak olmayın.

Çalışacağım Aracı Kurumu Nasıl Seçeceğim?

Aracı kurumlar, her bir faaliyet için Kurul''dan yetki belgesi almış olması kaydıyla, menkul kıymet alım satımının yanı sıra, yine ücret karşılığı olmak üzere repo/ters-repo, yatırım danışmanlığı, portföy yöneticiliği, kredili menkul kıymet, açığa satış işlemleri ve menkul kıymet ödünç alma ve verme işlemleri ile halka arzlarda aracılık işlemleri yapabilmektedirler.

 Aracı kurumlar, şube ve irtibat bürosu açabilmekte veya bankalarla acentelik sözleşmesi imzalayarak banka şubelerini acente olarak kullanabilmektedir. Eğer bir aracı kurum şubesine, irtibat bürosuna ya da acente bankaya başvurmuşsanız, hangi aracı kuruma bağlı olarak çalıştığını öğreniniz.

Sermaye piyasasında faaliyet gösteren aracı kurumlarla ilgili iletişim bilgilerine, Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği (TSPAKB)''nin (http://www.tspakb.org.tr/), Borsa İstanbul (http://www.borsaistanbul.com/) ve SPK''nın (http://www.spk.gov.tr/) web adreslerinden ulaşabilirsiniz.

 Menkul kıymet aldığınız veya sattığınız zaman aracı kurumlara bir komisyon ödemek zorundasınız. Aracı kurumlarda hisse alım satım işlemlerinde müşterilerden tahsil edecekleri aracılık komisyonlarında alt ve üst sınır uygulamasına son verilmiştir. Aracılık komisyonu Sermaye Piyasası Kurulu''nun 14.10.1995 tarih ve 40/1243 sayılı kararı ile 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren aracı kurum ve müşteri arasında serbest olarak belirlenmektedir. Diğer taraftan, yatırım danışmanlığı veya portföy yönetimi hizmetlerinin talebi halinde, bu hizmetler için de yine taraflarca belirlenecek ayrı bir ücret söz konusu olacaktır.

 Ayrıca, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası''nda (VOB) yapılacak işlemlerde aracı kurumlar ve bankaların yanısıra SPK tarafından yetkilendirilen vadeli işlemler aracılık şirketlerinden de hizmet almak mümkündür. Söz konusu şirketlerin iletişim bilgilerine SPK''nın (http://www.spk.gov.tr) web adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Aracı Kurum Seçerken ve Hesap Açarken Nelere Dikkat Edilmeli?

-İşlem yapmayı düşündüğünüz aracı kurumun SPK tarafından yetkilendirilmiş olduğundan emin olun.

-Aracı kurumdan talep ettiğiniz hizmetlerin ne olduğunu belirleyin.

-Birden fazla kurumla görüşerek, ihtiyaçlarınıza olan duyarlılığını ayrı ayrı değerlendirin.

-Hesap açmadan önce talep edilen ücretleri ve komisyonları öğrenin.

-Hesabınıza ilişkin tüm bilgileri dikkatlice gözden geçirin ve herhangi bir belge imzalamadan önce anladığınızdan emin olun.

-Finansal hedeflerinizi düşünerek, ne kadar yatırım yapacağınıza ve ne kadar getiriye ihtiyaç duyduğunuza karar verin.

-Hedeflerinize ulaşmak için alabileceğiniz risk düzeyini gerçekçi bir şekilde belirleyin. Yatırım yapmak istediğiniz tutarı kaybetmeyi göze alıp alamayacağınızı kendinize sorun.

-Her bir yatırım aracının özelliklerini, yatırım stratejinize uyup uymadığını tereddüte yer vermeyecek şekilde anlamaya çalışın.

 Aracı kurumunuzu seçtikten sonra bu kurum ile bir sözleşme imzalamanız gerekir. Bu sözleşmenin konusu, aracı kurumdan alacağınız hizmetlere göre değişecektir.

 • Eğer menkul kıymet alım satımı yapacaksanız, "alım satıma aracılık
  çerçeve sözleşmesi",
 • Eğer portföyünüzü aracı kuruma yönettirecekseniz, "portföy yönetim
  sözleşmesi",
 • Eğer portföyünüzü yönettirmeyip sadece yatırımlarla ilgili tavsiyeler
  alacaksanız, "yatırım danışmanlığı" sözleşmesi,
 • Eğer repo/ters repo yaptıracaksanız, "repo ve ters repo sözleşmesi",
 • Eğer kredili menkul kıymet alım satımı yapacaksanız, "kredili menkul
  kıymetler sözleşmesi",
 • Eğer açığa satış yapacaksanız, "açığa satış çerçeve sözleşmesi",
 • Eğer menkul kıymetleri ödünç alıp verecekseniz, "menkul kıymetlerin
  ödünç işlemi çerçeve sözleşmesi",
 • Eğer İMKB endeksleri, döviz, altın, emtia ve faize dayalı vadeli işlem yapacaksanız, "vadeli işlem sözleşmesi"

 yapmanız gerekir.

 Bu sözleşmelerde bulunması gereken asgari koşullar sözleşme türüne göre değişmekle beraber, hepsinde sözleşme tarafları yatırımcı olarak siz ve hizmeti veren kurum olarak aracı kurum yer almaktadır.

 Sözleşmelerdeki kimlik bilgilerinizin, vergi kimlik numaranızın ve yazışma adresinizin doğru olmasına özen göstermeyi unutmayın.

  Çok dikkatli olarak sözleşmelerde yazanları okumalısınız çünkü bu sizin hesabınızla ilgili kanuni haklarınızı etkileyebilir. Yeni bir hesap anlaşmasını şartlarını tamamen anlamadan imzalamayın. Yatırım uzmanının size sözlü olarak söylediği, fakat sözleşmede yer almayan şeylere inanmayın.

 Aracı kurumla sözleşme yaptıktan sonra bir örneğini almayı unutmayın ve bu örneği kolayca bulabileceğiniz bir yerde saklayın.

Eş Anlı Sermaye Azaltımı ve Artırımında Nelere Dikkat Etmeliyim ?

       Sermaye azaltımı en genel ifadeyle, şirket esas sözleşmesinde yazılı olan muayyen sermayenin toplam itibari değerinin rakamsal olarak azaltılmasıdır. Sermaye azaltımına ilişkin hükümler Türk Ticaret Kanunu''nda yer almakta olup, Sermaye Piyasası Kanunu''nda konuya ilişkin herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

       Sermaye azaltımının başlıca iki temel sebebi bulunmaktadır. Bunlar, sermayenin gerçek ihtiyacının üzerinde olması ve bilanço açığının (geçmiş yıl zararları ile dönem zararlarının toplamı) kapatılmasıdır.

       Anonim şirketlerde sermaye azaltımı değişik yöntemler uygulanarak yapılabilir. Bu yöntemler;

-       Payların itibari değerinin düşürülmesi,

-       Pay sayılarının azaltılması yani payların birleştirilmesi veya yok edilmesidir.

        Payların itibari değerinin düşürülmesi suretiyle yapılacak sermaye azaltımında her payın itibari değeri aynı oranda düşürülür ve böylece esas sermaye azaltılmış olur. Payların itibari değerinin düşürülmesi yönteminde şirkete ait payların sayısında herhangi bir değişiklik olmamaktadır. Bu yöntemde hiçbir pay sahibi, payının itfa edilmesi nedeniyle paysız kalarak anonim ortaklığın dışına itilmeyeceğinden, bu yöntemle sermaye azaltımı yapılması pay sahipleri arasında eşitsizliğe yol açmayacaktır. Ancak söz konusu yöntem basit olmakla birlikte, her zaman uygulanabilir değildir.

         Pay sayısının azaltılması suretiyle yapılacak sermaye azaltımı, payların birleştirilmesi veya payların yok edilmesi şeklinde gerçekleştirilebilir.

        Payların birleştirilmesi yönteminde payların itibari değeri aynı kalmakla birlikte, paylar belirli bir değişim oranına göre birleştirilerek pay sayısı azaltılır ve böylece sermaye azaltılmış olur. Payların yok edilmesi yönteminde de payların birleştirilmesi yönteminde olduğu gibi payların itibari değeri değişmemektedir. Ancak paylardan bir kısmı yok edilerek pay sayısı azaltılır ve böylece sermaye de azaltılmış olur.

        Payların yok edilmesi yöntemi ile birleştirilmesi yöntemi arasındaki fark, birincisinde bir kısım payların tamamıyla yok edilmesine karşılık, ikincisinde her payın belirli bir oranda değerinin yok edilmesidir.

        Bu çerçevede payları İMKB''de işlem gören şirketlerin yapacakları sermaye azaltımı işlemlerinde uymaları gereken ilke ve kurallar Kurulumuzca belirlenmiş olup, "Halka Açık Anonim Ortaklıkların Fon Çıkışı Gerektirmeyen Sermaye Azaltımı İşlemlerinde Uyulacak İlke ve Esaslar" hakkındaki duyuru Kurulumuzun 22.04.2009 tarih ve 12/296 sayılı kararına istinaden Kurulumuzun 20.04.2009-24.04.2009 tarih ve 2009/18 sayılı Haftalık Bülteni''nde ilan edilmiştir.

        Payları nominal değerin altında işlem gören şirketler bedelli sermaye artırımı yapabilmek için sermaye azaltımı ile eş anlı olarak sermaye artırımını gerçekleştirebilirler. Bu çerçevede, Şirketler sermaye azaltımı ile birlikte eş anlı olarak sermaye artırımı için Kurulumuza başvurur. Başvurunun incelenmesinin ardından Kurulumuz tarafından sermaye azaltımına ve eş anlı olarak sermaye artırımına izin verildiği taktirde, sermaye artırımı için izahname ve sirkülerler yayınlanır. Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından sermaye azaltımına konu olan paylar için gerekli işlemler yapıldıktan sonra eş anlı olarak sermaye artırım sürecine sermayenin azaltılmış hali üzerinden başlanır.

        Sermaye artırımı başladıktan sonra sermayeyi temsil eden paylar ile yeni pay alma hakkı veren kuponlar birbirinden ayrılmakta ve İMKB''de ayrı ayrı işlem görmektedir. Bu süreçte, paylar ile yeni pay alma kuponları ayrı ayrı satışa konu olabilir. Sermaye artırımına katılmak istemeyen yatırımcılar rüçhan haklarını Rüçhan Hakları Kupon Pazarında söz konusu pazarın açık bulunduğu tarihler arasında satabilirler. Rüçhan hakkını kısmen kullanmak isteyen yatırımcılar ise, satmadıkları rüçhan haklarının bedellerini süresi içinde yatırıp yeni hisselerini alabilir ve bu hisseleri isterlerse Borsa''da satabilirler.

        Rüçhan haklarının satışına ilişkin söz konusu pazardaki oluşan fiyat hareketleri, yüksek oranda gerçekleştirilen sermaye artırımlarında yatırımcılar açısından önem arz etmektedir.

        Finansal bilgileri söz konusu gelişmeleri takip edemeyecek seviyede olan yatırımcıların yatırım danışmanlarından destek almaları ya da yatırımlarını kurumsal yatırımcıların sunduğu ürünler üzerinden yapmaları uygun olacaktır.

        Ayrıca hiç bir şekilde sermaye artırım sürecine katılmak istemeyen yatırımcılar sermaye artırım süreci başlamadan paylarını satabilirler ve hatta yüksek oranlı hak kayıplarına uğramamak için satmalıdırlar. Bu çerçevede yatırımcıların yatırım yaptıkları şirketlerin sermaye azaltım ve eş anlı olarak sermaye artırım sürecini www.kap.gov.tr adresinden takip etmeleri gerekmektedir.

Kendinizi Koruyun!

Piyasa dolandırıcıları, borsada işlem gören şirket payları konusunda hikaye uydurmayı çok severler. Bu hikayelerin bilgi kaynaklarını araştırın. Bilgi kaynakları, şirketçe yapılan açıklamalar, şirket mali tablolarındaki veriler veya yasal kanallara dayanmıyorsa, iki defa değil on defa düşünün. Sizi, yapacağınız yatırımların olası riskleri ve tehlikelerine karşı bir başkasının korumasını beklemeyin. Kendi koruyucunuz kendiniz olun!

Piyasa Dolandırıcılığı (Manipülasyon) Tipik Dolandırıcılıktan Daha Kötüdür!

Tipik bir dolandırıcılıkta, genellikle zarar gören ve dolandırılan bir veya birkaç kişidir. Oysa piyasa dolandırıcılığında, piyasa dolandırıcısı (manipülatör), yüzlerce kişiyi aynı anda, hiç fark ettirmeden dolandırabilmektedir.  Bu büyük haksızlığı yapanları ihbar etmenin bir insanlık görevi olduğunu unutmayın.

Artan İşlem Hacmi ve Yükselen Fiyat, Her Zaman Al Sinyali Olmayabilir!

Bir piyasada işlem hacmi ve fiyatlar birlikte arttığında, bu durum, açık bir al sinyali olarak değerlendirilebilmektedir. Bu değerlendirme her zaman doğru olmayabilir. İşlem hacminin ve fiyatların yükselişi, yapay (suni, gerçek olmayan) işlemlerden kaynaklanıyor olabilir.

Piyasa Dolandırıcısı Fiyatları Uçurmayı Planlar ama Fiyatların Ne Zaman Düşeceğini Kimseye Söylemek İstemez!

Bir piyasa dolandırıcılığında dolandırıcı, fiyatların uçacağı yönünde çevresine haber yayar. Bu haber, dalga dalga yayılır. Piyasa dolandırıcısı, artan dalganın (talep artışı) etkisi ile fiyatların yükselmesine çok sevinir. Fiyatların yeterince yükseldiğini düşündüğünde, elindeki stokları bir anda veya uygun sürede boşaltarak piyasadan çıkar. Hala fiyatların yükseleceğini bekleyen iyi niyetli yatırımcılar, böyle durumlarda büyük zarar görebilirler.

Uçan Hisse Fiyatlarının Arkasındaki Nedenlere Mercekle Bakın!

Borsada pay (hisse) fiyatları bazı zamanlarda hızla yükseliyor olabilir. Ortada şirketle ilgili veya genel ekonomi ile ilgili açık bir olumlu haber yokken, bir şirketin pay fiyatları neden hızla yükseliyor diye sorgulamadan yatırım yapmayın!

Gaza Gelmeyin!

Piyasa dolandırıcıları, çevresindeki potansiyel kurbanları "gaza getirmeyi" (abartılı yorum ve haberlerle istediği gibi yönlendirmeyi) çok severler. "Bu hisseyi uçuracağız", "bir ayda paranızı ikiye katlayacaksınız" gibi söylemlerle size yaklaşanların gazına gelmeyin! Pay (hisse senedi) fiyatı hareketlerinin, geçmiş dönemlere göre çok daha aktif ve otomatize olmuş bir gözetim sistemi ile elektronik olarak izlendiğini, gerektiğinde seans durdurma ve brüt takas sisteminin kendiliğinden devreye girerek piyasa dolandırıcılarının planlarını alt üst edebileceğini unutmayın.

Forumlarda Yazılan Haber ve Yorumları Dikkate Almayın!

İnternet üzerinde yer alan sosyal veya başka amaçlı forumlar ya da iletişim ortamları, piyasa dolandırıcılarınca sıklıkla malzeme olarak kullanılabilmektedir. Bu tür forumlarda hisselerle ilgili haber ve yorumlara güvenerek yatırım kararı almayın.  Borsanın resmi bilgilendirme platformu, http://www.kap.gov.tr/ adresindedir. Bu adresi kullanın.

SPK''nın Piyasa Dolandırıcılarını Yakalayıp Adalete Teslim Edebileceğini Unutmayın!

Bir piyasa dolandırıcılığı süreci sona ermeden, SPK''nın oyunu bozabileceğini unutmayın. SPK ve ilgili borsalar, piyasalarda olup biteni yakından takip edebilmektedir. SPK''nın piyasa dolandırıcılarını, amaçlarına ulaşmadan yakalaması mümkündür. Siz, piyasa dolandırıcılarından uzak durun, adınızın dolandırıcılarla anılmasına izin vermeyin!

Evinizi, Arabanızı ve Temel İhtiyaç Malzemelerinizi Satarak Asla Borsaya Girmeyin!

Hisse senedi temelde riskli yatırım araçları arasındadır. Aldığınız bir payın fiyatı, bir ay içerisinde iki katına çıkabileceği gibi yarıya da düşebilir. Hatta payını aldığınız şirket batabilir de. Hisse senedi yatırımını bu nedenle, temel ihtiyaçlarınızı satarak yapmayın.

Kısa Süreli Fiyat Dalgalarına Kapılmayın!

Hisse senedi yatırımı, orta ve uzun vadeli düşünmeyi gerektirir. Profesyonel bir amaçla yatırım yapmıyorsanız, gün içi alım satımları tercih etmeyin.

Kendinize Bir Yatırım Ufku Belirleyin!

Bir şirket payını alırken, ne zaman satarak çıkacağınızı önceden belirleyin.

Yatırımlarınızda Hissi Olmayın!

Yatırımlarınıza hissi olarak bağlanmak bir yatırım hatasıdır. Hissi olmak, rasyonellikle bağdaşmaz. Yatırımlarda rasyonellik veya gerçekçilik kazandırır; hissilik kaybettirir.

Tüyodan Uzak Durun!

Borsada şirketlerle ilgili kamuya açıklanmamış bilgilere piyasada tüyo denilmektedir. Kamuya açıklanmamış bilgileri kullanarak yatırım yapmak ve kazanç sağlamak ağır bir suçtur. Tüyo ile işlem yapan kişiler, elde ettiği menfaatin en az üç katı kadar para cezası ödeme ve 2 ila 5 yıl hapis cezası alma riski altındadırlar.

Tüyo Verenleri SPK''ya Bildirmek Önemli Bir Vatandaşlık Görevidir!

Tüyo verenleri SPK''ya bildirmekten çekinmeyin.

Yumurtaları Aynı Sepete Koymayın!

Yatırım yapmanın en temel kuralı, "yumurtaları aynı sepete koymamak"tır. Bu anlayışın finanstaki adı "çeşitlendirme"dir. Yatırımlarınızı çeşitlendirin.

Daha Önce Piyasa Dolandırıcılığına Sıklıkla Konu Olan Şirketlere Temkinli Yaklaşın!

SPK Haftalık Bültenlerinde, hangi şirketlerin hangi dönemlerde piyasa dolandırıcılığına konu olduğu kamuya açıklanmaktadır. Bir şirkete yatırım yaparken, bu şirket paylarının daha önce sıklıkla piyasa dolandırıcılığına konu olup olmadığını araştırın. SPK Haftalık Bültenlerine, SPK internet sayfasından ulaşabilirsiniz.

İşlem Yasaklılarına Yardımcı Olmayın! Suça Ortak Olmayın!

Haklarında borsalarda ve diğer piyasalarda işlem yapma yasağı getirilen kişilere yardımcı olmak, kendi kimliğinizi ve adınızı bu kişilere kullandırmak, sizi de zor duruma sokabilir.

Spekülasyon Suç Değildir. Suç Olan, Piyasa Dolandırıcılığıdır(Manipülasyon).

Spekülatör diye anılmak, sermaye piyasasında kötü bir durum değildir. Kötü olan "manipülatör" ya da "piyasa dolandırıcısı" olarak anılmaktır.

Sermaye Piyasasını Hep Beraber Büyütelim!

Piyasa dolandırıcıları ve içeriden öğrenilen bilgiler ile alım satım yapanlar sermaye piyasasının en büyük düşmanlarıdır. Bu kesimler, sermaye piyasasının büyümesinin önündeki en büyük engeller arasında yer alır. Bu kesimlerin elde ettiği kazanç, tipik hırsızlık veya dolandırıcılık ile elde edilen kazançtan farksızdır. Yatırımlarınızda dikkatli olduğunuz ve yatırım yapma kurallarına sıkı sıkıya bağlı olduğunuz sürece, bir taraftan piyasanın büyümesine katkı yaparken diğer taraftan dolandırıcıları da devre dışı bırakmış olursunuz.

Hisse Senedi

BORSA

Forex Eğitimi

FOREX

Borsa İstanbul

BORSA

Vadeli Hesaplar

BORSA

Forex Nedir

FOREX

Forex Demo Hesap

FOREX

Bitcoin

YATIRIM

Altın Hesabı

YATIRIM

Faiz Kazandıran Altın Hesabı

YATIRIM

Altın Mevduat Hesabı ile Güvenilir Kazanç

YATIRIM

Gram Altın Hesabı ile Yatırım Nasıl Yapılır ?

HABER

İnternetten Para Kazanma Teknikleri

HABER

Swapsız Forex Hesabı

FOREX

Cep Telefonu Para Kazandıran Mobil Uygulamalar 2016

HABER

Iphone için En Güncel Finans Uygulamaları

HABER

Yandex Toloka'da nasıl para kazanılır?

İnternetten Para Kazanma

Youtube Video yayınlayarak Zengin Olmak İstermisiniz ?

İnternetten Para Kazanma

Site Adreslerini Kısalt Paylaş Kazan

İnternetten Para Kazanma

Anket Doldurarak Para Kazanma

Para Kazandıran Uygulamalar 2016

Bayilik Veren Firmalar

YATIRIM

Emtia

BORSA

Öğrenciler İçin İş Fikirleri - Part Time

İş Fikirleri

Network Marketing

YATIRIM

Ortaklık Programları

YATIRIM

Avon'a Satış Temsilcisi Olmak

Network Marketing

McDonalds'ta Part Time Çalışmak

Öğrenciler İçin İş Fikirleri - Part Time

GittiGidiyor Reklamlarını Yayınlayın Para Kazanın

Ortaklık Programları

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

HABER

Seks Para ve İktidar Kollektif Yaşamın Öyküsü

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Dış Ticarette Alternatif Para Kazanma Yolları

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Para Banka ve Finansal Sistem

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Ne Kadarı Yeterli? Para Sevgisi ve İyi Yaşam Mücadelesi

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Donumdaki Para

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Petrol Para İktidar Anglo-Amerikan Politikası ve Yeni Dünya Düzeni

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Para ile Akraba

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Para Kartları Sizi Zenginliğe Götürecek 50 Yol

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Karar Anı - Aklın Para Üzerindeki Gücü

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

İnternetten Para Kazanmanın 121 Yolu

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Para Oyunu Psiko Siber Savaş

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Para Koçluğu

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Para Dostumdur Cd

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Yahudiler Dünya ve Para - Yahudi Halkının Ekonomik Tarihi

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Kümesteki Kartal Neden Uçamaz?

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Altın Başlangıç Aileler ve Çocuklar İçin Para Yönetimi

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Küçük İşlerle Büyük Para Kazanmanın Yolları

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Şeytanla Pazarlık Borsanın İçyüzü - Para Nasıl Kazanılır?

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Para Kazanma ve Kullanma Sanatı

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Para Kitabı Finans Dünyasının Nasıl Çalıştığıyla İlgili Bilmeniz Gerekenler

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Para Teorisi - Politikası

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Forexde Para Kazanmanın Yolları

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Gayrimenkulden Nasıl Para Kazanılır ?

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

İnternet Zenginleri Online Zenginlerin Kolay Para Kazanma Sırları

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Havadan Para Kazanmanın Yolları

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Çok Para Kazanan Kadınların Sırları

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Döviz Kurları Uluslararası Para Sistemi ve Ekonomik İstikrar

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Para-Şüt En İyi İş Nasıl Bulunur ?

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Az Para Kazanmak Kader Değil

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

100 Soruda Para ve Para Politikası

Para Hakkında Yazılmış Kitaplar E-Kitap PDF

Gezerek Para Kazan - Bounty Mobil Uygulaması

Cep Telefonu Para Kazandıran Mobil Uygulamalar 2016

Kitap Yazarak Para Kazan - Mobidik ile Online Kitap Satışı PDF

İnternetten Para Kazanma

Alışveriş Yaparak Para Kazanma - Netlioo

İnternetten Para Kazanma

Tasarım Yaparak Para Kazan - idemama

İnternetten Para Kazanma

Freelancer - İnternet Projeleri Yaparak Para Kazanın

İnternetten Para Kazanma

Yandex Partner ile Sitenize Reklam Alın

İnternetten Para Kazanma

MNG Kargo Acenteliği

Bayilik Veren Firmalar

Vodafone FikirÇarkı - Girişimcilik Programı

Melek Yatırım

Garanti Partners Hızlandırma Programı

Melek Yatırım

Galata Business Angels - Girişimcilik

Melek Yatırım

BÜMED Business Angels

Melek Yatırım

Kişisel Gelişim

Kitap Yazarak Para Kazan - Mobidik ile Online Kitap Satışı PDF

İşsizlik Sigortası Nedir ?

HABER

Para Psikoloğu

Kişisel Gelişim

Hem İş Olur Hem Para

Kişisel Gelişim

Aşk Eşittir Para

Kişisel Gelişim

İnternetten Para Kazanmanın 43 Kolay Yolu

Kişisel Gelişim

Para Kodları

Kişisel Gelişim

Para Hakkındaki Endişelerimizi Nasıl Gideririz

Kişisel Gelişim

Para Dediğin Elimin Kiri

Kişisel Gelişim

Kod Adı Para

Kişisel Gelişim

Hangi Aracı Kurum ile Çalışmalıyım ?

BORSA

Godaddy Ortaklık Programı ile Hosting ve Domain Satışlarından Komisyon Kazanın

Ortaklık Programları

DMCA.com Protection Status